בריזומטר: האפליקציה שאתם צריכים כמו אויר לנשימה

אחד הנושאים המרכזיים שאנחנו בתור תושבי חיפה מודאגים ממנו הוא זיהום האוויר שעמו אנו נאלצים לחיות. עכשיו קחו שתי דקות, עצמו עיניים ועשו לעצמכם תרגיל מחשבתי קטן. דמיינו לעצמכם עולם שבו אתם יכולים להתגונן ממפגעים סביבתיים שפוגעים בבריאותכם ובבריאותם של היקרים לכם. דמיינו לעצמכם שזה קורה על ידי אפליקציה פשוטה וחינמית שאתם יכולים להפעיל דרך הטלפון הנייד שלכם. עכשיו תפתחו את העיניים ותראו שכל זה כבר קורה ולא רק זה – קורה בחיפה.
נפגשנו עם רן קורבר, ממייסדי חברת בריזומטר, שמשרדיה יושבים בעיר התחתית של חיפה.

בריזומטר: האפליקציה שאתם צריכים כמו אויר לנשימה

מהו בריזומטר? על מה מדובר?

בריזומטר היא אולי הסטארט-אפ הכי חיפאי שיש – שהתחיל מניסיון למצוא פתרון אישי לבעיית זיהום האוויר ע”י מפעלים, רכבים ואלרגנים באוויר. רן קורבר, אחד המייסדים של החברה, ביקש להגן על אשתו ההרה מהתקפי אסטמה, אלרגיה לאבקת צמחים (Pollen). כמהנדס בוגר טכניון בהנדסת הסביבה הוא יכל לבנות את הכלים הדרושים – אפליקציה שמציגה מידע עדכני על מפגעים סביבתיים – ביניהם זיהום אוויר – מדויקת עד לרזולוציה של רחוב, ברמה של כל 200-500 מטר. המידע כולל 25,000 ערים, ב 67 מדינות, ורלוונטי לאוכלוסייה של מעל ל – 5.5  מיליארד אנשים.

המידע בבריזומטר יכול להציל חיים. חשיפה לזיהום אוויר לאנשים שסובלים מאסטמה – לפחות מחצי שעה מגבירה את הסיכון לקבל התקף אסטמה פי 3 בשלושת הימים הקרובים וגם חשיפה לזיהום אוויר ברמה בינונית לילדים – לפחות מחצי שעה מגבירה את הסיכוי למחלות כמו דלקת גרון, דלקת עיניים ודלקת ריאות. מדובר פה על השפעה מידית. כשיש את המידע הנכון למה אדם חשוף, ניתן להתמודד ע”י פעולות פשוטות כמו סגירת חלון, פתיחת מזגן או הפעלת מסנן אוויר (Air Purifying). ניטור מיידי ומדויק הוא קריטי ולכן חשוב להתעדכן מספר פעמים במהלך היום.

 

מיהם השותפים בחברה ומה אתם עושים?

אנוכי, זיו לאוטמן שעבד במשרד להגנת הסביבה בזמן שאני עבדתי בחיפה כימיקלים ועדיין נשארנו חברים, ואמיל פישר שהוא הצלע השלישית בחברה וחבר שלי מעל 20 שנה. למדנו ביחד בתיכון ובטכניון. פיתחנו אלגוריתמיה שלוקחת מידע מכל מקור אפשרי שבאמצעותו אפשר לחזות מה זיהום האוויר על מנת לנתח אותו בזמן אמת. כשהבנתי שהבעיה אינה מקומית בלבד לחיפה, אלא עולמית, הקמנו את בריזומטר. השנה הייתה 2014, שנתיים אחרי שהסיפור האישי שלי התחיל. המידע שלנו יכול להתחבר לכל מכשיר שמחובר לאינטרנט. אפשר להשתמש באפליקציה בסמארטפונים, בשעונים חכמים ואפילו ברכבים.

יש משהו מאוד מיוחד בעיר התחתית. נולדתי ברח’ אלנבי בחיפה. באיזשהו שלב עברנו לקרית ים, אבל עד היום אבא שלי עובד בעיר התחתית ורוב המשפחה שלי נמצאת באזור. אני רואה זאת כצירוף מקרים קסום שהמקום שבו אני עובד הוא המקום שבו גדלתי

איך עובדת הטכנולוגיה?

בשש השנים האחרונות יצרנו מערכת BIG DATA שלוקחת כל מקור מידע אפשרי שבאמצעותו ניתן לחזות ולנתח זיהום אוויר. בין מקורות המידע: לוויינים השייכים לאיחוד האירופי ולנאסא, מודלים מטרואולוגיים, מידע מה GPS של מליוני רכבים, מידע על התנועה בכביש שאנחנו לוקחים מחברת HERE MAP והיא אוספת את הנתונים והופכת אותו למידע על התחבורה שמשפיע על זיהום האוויר. אנחנו אוספים ממידע מלמעלה מ-41,000 תחנות ניטור שממשלות, עיריות וגופים ציבוריים הציבו בערים. מכיוון שזיהום האוויר משתנה מרחוב לרחוב, אנחנו משתמשים במקורות מידע נוספים ולוקחים בחשבון גם מידע של טופוגרפיה. אנחנו לוקחים גם מידע על פליטות של מפעלים. הלקוחות שלנו, הן חברות שמייצרים אפליקציות, שעונים חכמים ורכבים. בין הלקוחות שלנו זה חברות ענק כמו דייסון, ויוליה, ליאורל, סיסקו, מוטורולה, WEATHER BUG ועוד. לאותן חברות יש מוצרים שנועדו להגן על בריאות האנשים – למשל לחברת Dyson יש מטהר אוויר שמחובר לאינטרנט ובכל פעם שהוא מקבל מידע על זיהום אוויר באזור הוא מופעל אוטומטית.

בנוסף, האפליקציה מאפשרת לדעת אם מקור הזיהום הוא תחבורה, שריפות, סופות חול ממדינה אחרת, פליטה מתחנות כוח ועוד – בכל רגע נתון. זה מידע מאוד חשוב לערים ולממשלות כי הן יכולות לנקוט פעולה כדי לצמצם את זיהום האוויר לפעם הבאה או אפילו באותו רגע וגם להעביר את המידע לאזרחים שיגנו על עצמם.

קמפיין של בריזומטר לניטור מידע לאיכות האוויר (מתוך פייסבוק החברה)

קצת על התנהלות החברה

אנחנו 23 עובדים, מתוכם 22 בישראל ואחד בארה”ב – זיו, אחד השותפים בחברה עשה רילוקשן לסן פרנסיסקו לפני שנתיים. החברה עד היום גייסה 5.5 מליון דולר ממשקיעים מובילים.

המודל העסקי שלנו הוא למכור את אותו המידע שיש לנו לחברות אחרות שיכולות להשתמש באפליקציות משלהן אבל אנשים פרטיים שרוצים לשפר את בריאותם, יכולים להוריד את האפליקציה שלנו בחינם וגם להיכנס לאתר שלנו ושם הם יכולים לראות מידע על זיהום האוויר.

החברה בשלוש השנים האחרונות צמחה מעל מאה אחוז כל שנה ואנחנו ממשיכים בקצב הזה.

 

ממה נובעת ההחלטה לפתוח את החברה דווקא בעיר התחתית?

יש משהו מאוד מיוחד בעיר התחתית. נולדתי ברח’ אלנבי בחיפה. באיזשהו שלב עברנו לקרית ים, אבל עד היום אבא שלי עובד בעיר התחתית ורוב המשפחה שלי נמצאת באזור. אני רואה זאת כצירוף מקרים קסום שהמקום שבו אני עובד הוא המקום שבו גדלתי. יש משהו מקסים בלהיות שם. הייחוד של החדש והישן, עם העסקים הותיקים והמסעדות החדשות. גם אמיל פישר, אחד השותפים בחברה, גר כרגע בעיר התחתית. אחרי שהקמנו את המשרד הוא הוקסם מהאזור והחליט לעבור לגור בו. לאט לאט אנחנו מעבירים אנשים מהמרכז לעיר התחתית. יש לנו בכל זאת עוד 5-7 עובדים שגרים באזור תל אביב וזה סה”כ שעה ברכבת. אנחנו בעיר התחתית מהרגע שהחברה הוקמה.

החברה היא חברה גלובלית ויש לנו לקוחות מכמעט 20 מדינות בעולם ואנחנו מארחים הרבה. מה שאנחנו גאים בו הוא שלרוב הלקוחות שלנו שבאים לבקר אותנו, זו הפעם ראשונה בחיפה. אנחנו לוקחים את ההזדמנות ומראים להם את הבאהיים, את הנמל ואיזושהי חומוסיה באזור.

 

יש לך איזשהו זיכרון ילדות חזק שקשור לעיר התחתית?

אני זוכר איך העיר התחתית נראתה לפני כמה שנים, שהיא הייתה אזור הפשע והרשע, ויפה לראות איך זה משתפר. כל פעם שאנחנו הולכים לאכול בצהריים באחת מהמסעדות באזור, כשעוברים בדרך לבניין הטיל, יש ממש מקומות של פעם עם כל מיני דגים וירקות. כמעט ולא רואים יותר מקומות כאלו וזה ממש מגניב לראות את זה. אם אני מצלם את רחוב אלנבי כשהייתי בן חמש ועכשיו – התמונה נראית אותו הדבר – רק העסקים השתנו.

 

בימים האלה בריזומטר מגייסת עוד עשרה עובדים לחברה לסניף החיפאי בשלל תפקידים: שיווק, מכירות, תוכנה, מוצר. הקוראים מוזמנים להיכנס לאתר החברה כדי לראות אם יש משרות שמתאימות להם או להעביר את השמועה.

למידע על משרות בבריזומטר ולאתר החברה: https://breezometer.com/careers/

לראש הכתבה