סיטי קווסט: להשאיר חותם על העיר

‘לפני כחצי שנה פנו אליי חבר’ה מתל אביב שמשחקים בסיטי קווסט בשרונה אחרי שחדרי הבריחה החלו למצות עצמם. הם חיפשו איפה עוד לשחק את זה בארץ והגיעו אליי בחיפה. אמרתי להם שאני מוכן לקחת את זה, אבל אני לא “עושה קופי פייסט”, אלא מתאים את זה להיסטוריה ולאתרים בחיפה.’

| מאת: נעמה סובול

סיטי קווסט: להשאיר חותם על העיר

סוף השבוע מגיע ואיתו הצורך לחפש הפעלה למשפחה או לחבר’ה. יום ההולדת קרוב ועדיין לא סגרתם אירוע שיפתיע את בן/בת הזוג. ולחילופין, בעבודה נשארו עודפים מהתקציב ועדיין לא מצאת פעילות שווה שתחבר בין כל הצוות. הצלחת חדרי הבריחה בארץ ובעולם הפכה לעובדה מוגמרת וכיום יש כ 700-800 כאלו בכל ישראל או אף יותר. הם באים בהמון פורמטים אבל המשותף לכולם הוא החדר הסגור. או שאולי לא?

סיטי קווסט – עסק חיפאי חדש בעיר התחתית הוא שילוב של חדר בריחה + מחפשים את המטמון + המירוץ למיליון. העיקרון פשוט: קבוצה אחת או יותר (במקרה כזה ישנה תחרות) מקבלת תעלומה שאותה עליהם לפתור. עד כאן נשמע זהה לחדר בריחה רגיל, נכון? אז זהו, שבמקום להסתגר בחדר, הקבוצה יוצאת למרחב הפתוח של העיר התחתית, עוברת במסלול הכולל עסקים ונקודות ציון, כשבכל אחד ואחת מהם מחכה רמז וחתיכה נוספת להרכבת הפאזל וחוזרת עם הפתרון הנכסף.

נפגשנו עם דדי חן, הזכיין החיפאי והמפעיל של סיטי קווסט ושמענו ממנו קצת על הקמת העסק ועל הפעלתו.

”אני מפעיל בתור תחביב כבר משנות התשעים משחק שנקרא ‘מחפשים את המטמון בחיפה’. בד”כ הוא משוחק באתר עם כתבי חידה. פעם בחמש שנים אנחנו משחקים אותו בלייב ברחבי העיר.

לפני כחצי שנה פנו אליי חבר’ה מתל אביב שמשחקים בסיטי קווסט בשרונה אחרי שחדרי הבריחה החלו למצות עצמם. הם חיפשו איפה עוד לשחק את זה בארץ והגיעו אליי בחיפה. אמרתי להם שאני מוכן לקחת את זה, אבל אני לא “עושה קופי  פייסט”, אלא מתאים את זה להיסטוריה ולאתרים בחיפה. קניתי את זיכיון התוכנה מגרמניה – ועכשיו יש 2 זכיינים: אחד בתל אביב ואחד בחיפה.”

איך מתנהל המשחק?

החבר’ה מגיעים לחדר הקבלה שלנו, שומעים סיפור סביב ההיסטוריה של חיפה ויש תעלומה סביבו. בתחילת המשחק רואים מעין סרט של כמה דקות עלילתי המספר על המושל של חיפה בתקופה הצלבנית שהיה לו חותם והחותם נעלם. עכשיו הם צריכים לצאת לעיר התחתית ולהסתובב ברחוב הבנקים/יפו דרך השוק הטורקי ועד לאזור של כיכר פריז כדי למצוא את החותם. בזמן המשחק כל מיני דברים קורים מסביב והכל מתקשר למשחק. יש להם שעה וחצי לפתור את התעלומה. כל קבוצה מקבלת I-PED משוכלל עם GPS. היתרון הוא שאיננו מוגבלים בכמויות של אנשים. אנחנו יכולים לעבוד עם זוג וגם לעבוד עם 40 איש.

בעבודה עם קבוצות גדולות אנחנו מחלקים אותם לצוותים ושולחים אותם לדרך. פה נכנס גם אלמנט של תחרותיות – אם זה אותו מקום עבודה, אז כל צוות או מחלקה רוצים להראות שהם יותר טובים מהאחרים. בסוף – וכאן ההבדל בינינו לכל חדר בריחה בכלל – כשחוזרים למשרד, המשחק לא נגמר. אנחנו ממשיכים את המשחק  ויש עוד טוויסטים בעלילה. קודם כל רואים תמונות של של הקבוצות מכל מיני קטעים במשחק – יש לנו סוכנים עם מצלמות בכל רחבי העיר שמצלמים את הקבוצות. בנוסף, יש פוסטרים ומצגת עם ההיסטוריה של חיפה, ואפשר לראות את האתרים בהם הקבוצה עברה כפי שהם היו בעבר – לפני חמישים, תשעים ו-500 שנה. אנחנו משלבים כל מיני סיפורים על חיפה ועל העיר התחתית בפרט. ביניהם הסיפור על הסמל של חיפה ועל כך שבחלק גדול בעיר התחתית בכלל היה ים.

האם הרמזים ומה שקורה במשחק במימד הזמן ההיסטורי?

בתחילת המשחק מקבלים רקע היסטורי ואח”כ עושים קפיצה בזמן אבל עם קשר  בין הרקע ההיסטורי לקונספירציות בימינו.  המשחק משוחק גם בשבת וגם בלילה ובנוסח אחיד. המשחק משלב עשרה עסקים שאישרו לנו לשים רמזים בחלונות הראווה שלהם, ואז זה לא תלוי יום בשבוע או זמן ביום. ההרפתקה היא תמיד אותה הרפתקה, אך יש שלושה מסלולים שרצים במקביל – כל רמז נמצא בכל שלושת המסלולים. בזכותנו מאות אנשים מבקרים בעסקים הקטנים וזוכרים אותם ויודעים על קיומם. מבחינת רמת הקושי לעומת חדרי בריחה אחרים, הרמה היא 6 מתוך 10 מכיוון שאנחנו רוצים שכולם ישלימו הכל בכיף והתחרות (אם יש כזו) היא רק בין הצוותים. לכן גם ה-I-PED מכוון לשעה וחצי (לא שעה כמו בשאר חדרי הבריחה) שמאפשר לפתור את הרמזים באיזי. מי שרוצה להגביר את דרגת הקושי, מקבל בסוף חידת מחפשים את המטמון מול מצגת.

מבחינת זמני המשחק נוצרה מעין חלוקה מעניינת. מקומות עבודה באים במהלך השבוע בבקרים. בשעות אחר הצהריים והערב מגיעים זוגות ומסיבות רווקים/ות. בסוף השבוע מגיעות משפחות וחוגגות ימי הולדת ואירועים משפחתיים.

בעקבות פניות של קבוצות שלא מסתפקות במשחק של שעתיים וחצי התחלנו לתפור חבילות מותאמות: מתחילים בכיבוד מאחד מהעסקים בעיר, אח”כ מתקיים המשחק. אז יש סדנאת כתבי חידה ובסוף יש סיור בנושאים שונים באזור או סתם טיול לפי נקודות וסיפורים עם מדריך. אחרי הסיור מסיימים בארוחה במסעדה. יש לנו הסכם עם כמה מסעדות ולוקחים אותם לאחת מהן. מדובר ביום שלם של 6 שעות וכולו בעיר התחתית. על הדרך אנחנו מצליחים לתמוך ולפרנס די הרבה עסקים באזור.

מה העתיד צופן?

אנחנו עובדים כרגע על גרסה של המשחק באנגלית בשביל תיירים ונשמח לעדכן כאשר היא תהיה מוכנה.

בזמן המשחק כל מיני דברים קורים מסביב והכל מתקשר למשחק. יש להם שעה וחצי לפתור את התעלומה. כל קבוצה מקבלת I-PED משוכלל עם GPS. היתרון הוא שאיננו מוגבלים בכמויות של אנשים. אנחנו יכולים לעבוד עם זוג וגם לעבוד עם 40 איש.

לאתר סיטי-קווסט חיפה: https://www.quest-ion.co.il/the-last-seal

 

לראש הכתבה