WeWork: מחוויית משתמש לקהילה

“בעצם יש כאן חזרה צעד אחורה לקשר בלתי אמצעי. אנחנו בתור צוות יושבות בכניסה כי שם מרכז הקהילה. אם אני לא יושבת איפה שכל חבר קהילה יכול לפגוש אותי אז אני מפספסת את הקהילה שלי”

| מאת: נעמה סובול

WeWork: מחוויית משתמש לקהילה

כל עצמאי קטן מכיר את הקונפליקט של העבודה מהבית. מצד אחד, נוח ונעים ומצד שני מלא הסחות דעת, בדידות וגם לא מעט הזנחה עצמית. אז מה עושים? בדרך כלל מוצאים את בית הקפה הקרוב שבו עובדים או שלוקחים את הצעד הבא ושוכרים משרד. אבל משהו בכל זאת חסר. איזשהי סביבה אנושית שאיתה אפשר לחלוק חוויות ולעשות שיתופי פעולה מניבים יצירתית ועסקית. WeWork פתחה את משרדיה בסניף החיפאי שבעיר התחתית רק בתחילת חודש אוגוסט אבל האימפקט שנוצר הוא עצום. ביקרנו שם והתוודענו לחווית המשתמש או הממבר (Member) כפי שאוהבים לקרוא לזה שם.

 

אלינה גוסין, חברת צוות המקום לקחה אותנו לסיור בבניין המטופח והמושקע וגם ענתה לשאלותינו.

למה בעצם בעיר התחתית ואיך היא נכנסת לפה מבחינת אווירה?

המיתוג שלנו הוא חיפה דאונטאון, כלומר מלכתחילה העיר התחתית. WeWork מיקמו את עצמם פה בגלל שהעיר התחתית היא העתיד של העיר. הם מאוד מאמינים בזה. הם מנסים לתרום כמה שיותר לעסקים פה ולהיתרם כמה שיותר על ידי האקוסיסטם פה כי מאוד תוסס פה. הגדרנו את כל האירועים שלנו אנחנו עושים סביב עסקים של העיר התחתית. נגיד, מסיבת הפתיחה הגדולה שלנו הייתה רק של העיר התחתית. זה היה רוקו, צ’אנג בה, טאקו סלאש, העוגן, הדוברין והוספר ביחד. אנחנו משתדלים כמה שיותר להרים את העיר התחתית, גם לתת תעסוקה ולתמוך בכל הפרויקט הזה.

אם כבר דיברנו על קהילתיות, לי למשל קשה לוותר על עבודה בבתי הקפה כי מבחינתי זה ממש מחבר את הבן אדם לקהילה ולעיר ולשכונה ולסביבה. איך באמת המשתמשים מרגישים? הם לא מרגישים שהם בתוך בועה שמבודדת אותם מהקהילה ומהסביבה שלהם?

קודם כל הרבה מאוד מהאנשים פה לא גרים בעיר התחתית, לא חוו את העיר התחתית או לא חיפאים בכלל. יצא לנו למשל להחזיר כבר שלושה עסקים שישבו במרכז, הצליחו ולא מצאו סיבה לחזור לחיפה עד שה WeWork נפתח וסיפק להם מקום מספיק נוח לעבוד. אז רוב האנשים פה הם לא מהעיר התחתית ואנחנו אלו שמחברים אותם, אם זה בזה שאנחנו כל הזמן מקדמים פה עסקים. למשל בכל Happy Hour שנערך אחת לשבוע אנחנו נותנים לכל עסק את ההזדמנות להציג את עצמו ולהסביר על עצמו. כמעט כל הדברים שקורים פה בעיר התחתית אנחנו מייחצנים אותם כלפי פנים.

נוצרים קשרים בין הממברים? שיתופי פעולה?

האמת שזה עובד מעולה. יש לנו לא מעט עסקים שיצרו שיתופי פעולה בחודשיים וחצי שאנחנו פתוחים. יש לנו מישהי שהיא מגייסת, אז היא מגייסת לכל החברות שיושבות כאן. יש לנו מתרגמים, אז הם מתרגמים לכל חברות ההייטק.

זה ממש ההיפך מהדבר המנוכר הזה שראיתי בעיני רוחי.

בהרבה ארגונים הבן אדם שאתה משתף איתו פעולה, לא פגשת אותו בחיים ורק שלחת לו אימייל ואתה לא יודע אם הוא בכלל יענה לך. פה הבן אדם שאתה משתף איתו פעולה, שותה איתך קפה בבוקר, אוכל איתך צהריים ועושה איתך יוגה בערב. אז א’ הקשרים נוצרים באופן טבעי, ב’ האמון נשמר כי הבן אדם שאתה שותה איתו קפה בבוקר לא ידפוק אותך. בעצם יש כאן חזרה צעד אחורה לקשר בלתי אמצעי. גם אנחנו בתור צוות משתדלות לדבר איתם פנים מול פנים ולא לשלוח הודעות. אנחנו יושבות בכניסה כי זה מרכז הקהילה. אם אני לא יושבת איפה שכל חבר קהילה יכול לפגוש אותי אז אני מפספסת את הקהילה שלי.

WeWork

WeWork Conference Room

רציתי לדעת אם יש פה פעילויות מעבר לשעות העבודה.

יש פה הפי האואר פעם בשבוע, יש פה יוגה, יש פה קרוספיט ובערב אנחנו מארחים פה הרבה אירועים. הכל כלול במחיר החברות החודשית.

יצאנו לדבר עם שלומי, חן ואלי’ ממברים (משתמשים) ב-WeWork כדי לשמוע את נקודת המבט שלהם.

כמה זמן את/ה משתמש/ת בשירותים של WeWork?

שלומי: מיום הפתיחה. כחודשיים וחצי.

חן: אני מהפתיחה פה.

אלי: אני ושחר, השותף שלי, ממש מהפתיחה פה.

אני אשמח לשמוע על החוויה שלך כמשתמש/ת.

שלומי: אני מאלו שהגיעו ממשרד ביתי. יש לי משרד מאוד מאובזר, מאוד גדול ומרווח. בכל זאת החלטתי להגיע לכאן. קודם כל יש אנשים מסביבי. זה כבר עושה הבדל גדול בין לעבוד בבית לבין ללכת למקום עבודה מסודר עם כל הפסיליטיז וזה מכניס אותך לוייב של עבודה. בעבודה בבית אתה קם בבוקר, לובש פיג’מה אם בכלל ומתפזר לך ליום שלך וזה הבדל מהותי.

חן: אני הייתי כמה שנים בהשמה כשכירה ולפני שנה וחצי יצאתי לדרך עצמאית, זה התחיל מעבודה מהבית כמו כל הפרילנסרים בתחילת דרכם. אחרי תקופה מסוימת של לעבוד מהבית מבלי להיחשף לסביבה אנושית התחלתי לחפש אופציות של משרדים וידעתי מראש שאני רוצה להגיע למשהו כזה שמאפשר אינטראקציה עם אנשים, שאני לא אהיה נעולה באיזה משרד סגור, לבד. אנחנו חבורה שלמה של פרילנסרים וחיכינו לפתיחה של WeWork ואז נכנסנו לפה, הראשונים.

אלי: היינו במשרד בטבעון לבין עבודה מהבית. המשרד שלנו היה מבודד ולא היו עוד עסקים אחרים בסביבה. כך שזה הרגיש לבד ובדיוק חיפשנו את מה שה WeWork מציע וזה סביבה מאוד פעילה וערה. מקום שאתה בא, נדרש לצאת מהבית, להתלבש לכבודו ולהכיר כמובן אנשים חדשים.

ואת/ה מרגיש/ה עכשיו יותר מחובר/ת לאזור של העיר התחתית?

אלי: ספציפית כן. קודם כל אני לא הייתי חשוף לאזור הזה, הייתי מגיע מקסימום בימי שישי, למופע אורות עם הילדים. אבל בעיר התחתית יש וייב מטורף לצעירים, ליזמים. את רואה את כל האזור הזה חי ופועם ואני מאמין של WeWork יש חלק בדבר הזה.

חן: הייתי מחוברת מלפני ובגלל זה גם חיכיתי ל WeWork כי רציתי משהו שיהיה באזור אבל זה רק מוסיף, אחרי WeWork לצאת לאכול פיצה בלינגה או בדוברין, רציתי משהו שיהיה פה קרוב שאתה יוצא למטה ויש אנשים ויש פה סביבה צעירה וממש מרגישים את זה פה.

אלי: אני יכול להגיד לך שאנחנו מוציאים הרבה יותר כסף בעיר התחתית מאשר לפני. זה מפרנס את הסביבה.

יש לנו הכרות טובה עם הקובה, עם השניצלים,עם הצ’וקולטה. רכשנו פה ציוד משרדי בהרבה עסקים מקומיים. אפילו ציוד ספורט כתוצאה מזה שאנחנו פה כל הזמן. זה מעשיר. מעבר לזה אפילו ההפי האוארס הם כולם של עסקים מקומיים. נחשפתי פה לגלידות, לפיצות שונות של פיצה לינגה שלא ניסיתי לפני. זה נדיר.

מבחינת הפסיליטיז את/ה מרגיש/ה תמורה מלאה?

שלומי: תחשבי על זה ככה, גם כשאת מגיעה למקום עבודה את צריכה לדאוג לשטוף כלים, לנקות אחריך. כאן דואגים להכל, את פשוט צריכה לבוא ולעבוד.

חן: כן, אני חושבת שבעיקר ליחידים. אני רואה פה הרבה זוגות ויחידים בעיקר. למשרדים הגדולים קצת קשה להתמלא. כיחיד זה פסיליטיז מושלמים, לא יכולתי לבקש יותר.

אלי: יש פה בהחלט VFM. אני לא אגיד לך שהמקום זול כי הוא ממש לא. ואפשר למצוא גם משרדים אחרים יותר זולים משמעותית, אבל אין ספק שיש פה ערכים מוספים. זו תחושת הייטק לגמרי. בין אם זה החוגים שהם מציעים ובין אם בכל פגישה שיש לנו במקום הזה, אנשים מתרשמים. זה נותן לך עוד משהו לעסק שלך.

הנראות פה היא מעולה, הפסיליטיז מדהימים, חדרי הישיבות מרווחים, נעימים. הניקיון… הברז בירה והסודה שאתה מציע ללקוח. אני מרגיש פה מאוד משפחתי ונעים לי לבוא ואני שמח להיכנס פה בדלת בבוקר.

איך את/ה מרגיש/ה ש WeWork תרמו לעבודה שלכם/ן?

שלומי: מעבר לזה שהמקום ממקד אותך לעבוד ולא להתפזר, עוד דבר שיש פה זה קהילה ופעילות מאוד אינטנסיבית של WeWork אם זה יוגה, TRX, כל מיני הפי האואר עם פעילויות אלו ואחרות שעוזרות לגבש את הקהילה, כן ליצור חברותא עם עוד אנשים וגם עסקים.

חן: התחלנו פחות ממאה איש אז זה היה זמן מאוד טוב לבנות קשרים ולהכיר לאט לאט את כולם ויש פה תחושה מאוד חמימה כי היה לך זמן להכיר באמת את כולם וגם בסופו של דבר ביזנס וייז זה גם יצא לי טוב כי היו פה חברות שעזרתי להם בגיוס של עובדים. לא באתי מהסיבה הזו אבל בסופו של דבר זה היה אחלה פרי שיצא לי מזה.

אלי: קודם כל מכירים פה המון בעלי עסקים אחרים. יש פה הווי נהדר, סביבת עבודה מאוד מדרבנת ותומכת, אני מרגיש שהפרודוקטיביות שלנו פה עלתה. הכרתי עמיתים וקולגות שכבר התחלנו לשתף פעולה. העשרנו פה את המוצר שלנו, את סביבת העבודה. ונראה לי שכמו שאת יכולה להתרשם מסביב, המקום הזה נורא דוחף.

לראש הכתבה